Infrastruktura - udział projektów infrastrukturalnych (tzw. "twardych") stanowi zdecydowaną większość projektów na Ochocie, chociaż ich udział nieco spada - od 94% w 2022 do 78% w 2025. W ramach tej grupy:
Większość stanowią projekty z kategorii (1) "Infrastruktura - Przyroda" (ich udział utrzymuję się na podobnym poziomie - w poszczególnych latach odpowiednio: 63, 73, 65, 70%). Natomiast w ramach tej kategorii rośnie udział podkategorii związanej z (1A) Parkiem Szczęśliwickim: od 19% w 2022 do 43% w 2025.
Projekty infrastrukturalne nie związane z "przyrodą", czyli (2) Infrastruktura - Inne, zmniejszają swój udział: od 31% w 2022 do 8% w 2025.
(3) Biblioteki - zakupy do ochockich bibliotek znajdują się na liście projektów wybranych w głosowaniu co roku od wielu lat. Rosną kwoty przeznaczane na takie zakupy, jak również ich udział w łącznej puli: od 6% w 2022 do 13% w 2025.
(4) Warsztaty - Zajęcia, czyli tzw. "projekty miękkie" nie stanowią na Ochocie dużej części projektów wybieranych do realizacji (w przeciwieństwie do niektórych innych dzielnic). Ich udział jest niewielki, ale rosnący: od 0% w 2022 do 6% w 2025. W tej grupie od 2023 "stałe miejsce" zajmuje Kino plenerowe w Parku Szczęśliwickim, w 2025 pojawiły się także zajęcia sportowe / rekreacyjne.
Poniżej lista projektów wybranych do realizacji na lata 2022-2025 (także link do strony projektu, koszt, przypisane do kategorii).
Kategorie tematyczne "miejskie"
W ramach działań związanych z BO, miasto Warszawa opracowało listę kategorii do których przypisane są poszczególne projekty. Są to: kultura i sztuka, integracja i wzmacnianie wspólnoty, edukacja i nauka, komunikacja publiczna i infrastruktura drogowa, zdrowie i pomoc społeczna, zieleń i natura, sport i rekreacja, ochrona środowiska i zwierzęta, inne.
Kilka elementów tej kategoryzacji utrudniają analizę "wydatki pod kategoriach":
O przypisaniu do kategorii decyduje autor projektu (nie zawsze zakres projektu odpowiada przypisanej kategorii).
Możliwe jest przypisane wielu kategorii do jednego projektu.
Przyjęte kategorie są "tematyczne", co uniemożliwia np. podział projektów na tzw. "twarde" (infrastrukturalne) i tzw. "miękkie" (zajęcia, warsztaty, itp., nie związane z powstanie infrastruktury fizycznej).
Dlatego na potrzeby tej analizy przyjęliśmy nieco inny podział (poniżej).
Kategorie na potrzeby analizy
Na potrzeby tej analizy podzieliśmy projekty na:
Infrastrukturalne (czyli związane z przeprowadzaniem inwestycji), z podziałem na:
(1) Infrastruktura - Przyroda (np. sadzenie drzew, krzewów; ochrona zwierząt, infrastruktura parkowa). Ze względu za znaczący udział w tej kategorii projektów związanych z (1A) Parkiem Szczęśliwickim (szczególnie w ostatnich latach) wydzieliliśmy je do oddzielnej podkategorii. Projekty dot. innych lub wielu lokalizacji na Ochocie znalazły się w podkategorii (1B) - Ogólne / Inne.
(2) Infrastruktura - Inne, czyli nie dotyczące "Przyrody" (np. chodniki, przejścia dla pieszych, place zabaw, ruch rowerowy, infrastruktura sportowa / rekreacyjna, kosze na śmieci - poza parkami).
(3) Biblioteki - zakupy do bibliotek, m.in. książki papierowe, ebooki, audioboki, filmy, gry planszowe.
(4) Warsztaty - Zajęcia, czyli tzw. "projekty miękkie", np. kino plenerowe, zajęcia kulturalne, aktywności sportowe / rekreacyjne.
(5) Coś innego - czyli projekty, których nie udało się łatwo przyporządkować do powyższych kategorii, np. zimowe dokarmianie ptaków, jadłodzielnia, pomoc dla kotów wolnożyjących i bezdomnych.
Przypisanie projektów do poszczególnych kategorii odbyło się wg. najlepszych intencji obiektywizmu (na podst. opisów projektów), ale jak każda kategoryzacja ma charakter nieco uproszczający.